Aktualne novice

Zlata kocka
Nagrada za izobraževanje otrok in mladostnikov o arhitekturi in grajenem okolju
Ministrica za kulturo Majda Širca je v torek 15. marca na Kulturnem bazarju v Cankarjevem domu v podelila nagrado Zlata kocka – nagrado tistim, ki za otroke in mladostnike pripravljajo programe in projekte s področja arhitekture in grajenega okolja. Nagrada Zlata kocka je obenem tudi nacionalni izbor del, ki se bodo potegovala za mednarodno nagrado Svetovne zveze arhitektov (UIA) UIA Golden Cubes Award, ki bo podeljena septembra letos v Tokiu. Podeljene so bile 4 nagrade v 3 kategorijah, vsa dela, ki so prispela na natečaj pa bodo med 22. marcem in 2. aprilom razstavljena v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Natečaj za nagrado Zlata kocka je pripravila delovna skupina Arhitektura…

Ustavno sodišče spreminja naravo podrobnega prostorskega načrtovanja
Danes smo lahko v časopisu Delo prebrali, da je Ustavno sodišče RS med drugim razveljavilo dva odstavka 62. člena Zakona o graditvi objektov, ki predstavljata pomembno vez med prostorskim načrtovanjem in graditvijo. Odločba Ustavnega sodišča s tem temeljito posega v podrobno prostorsko načrtovanje in spreminja njegovo naravo tako na občinski kot na državni ravni. Ustavni sodniki so presodili, da postopek priprave in sprejemanja državnega prostorskega načrta (DPN) in občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) ni takšen, da bi lahko zainteresirani učinkovito varovali svoje pravne koristi. V postopku sprejemanja prostorskih aktov imajo “zainteresirane osebe kot druga…

Kulturna četrt Tabor
Pretekli teden so v Stari mestni elektrarni - Elektro Ljubljana izpeljali ustanovno sejo društva Kulturna četrt Tabor (KČT). Ideja o kulturni četrti na tem področju je zorela že nekaj časa, 1. marca 2011 pa so mrežo tudi formalizirali. KČT sestavljajo raznolike organizacije iz območja Tabora, ki se ukvarjajo s kulturo, izobraževanjem, trajnostnim razvojem in prostorsko problematiko. Namen ustanovitve je predvsem okrepljeno sodelovanje vseh posameznikov in organizacij na področju kulturnih aktivnosti in vključevanje lokalnega prebivalstva v dejavnosti in vsebine, ki se predstavljajo v tej četrti. Poskušali bodo naslavljati tudi probleme s področja trajnostnega razvoja, s katerimi…

Doživite Finsko v Trstu
Po Torinu, Rimu, Cataniji in Firencah, bo od 26. marca do 8. maja 2011 tudi Trst gostil “Experience…Finland”, kulturni dogodek, ki promovira vrsto pobud v arhitekturi in oblikovanju z namenom širjenja finske kulture. Dogodek, ki sta ga začela in izvedla Finska ambasada v Italiji in ATL – Društvo finskih arhitekturnih pisarn iz Helsinkov, skupaj z Društvom arhitektov, urbanistov, krajinskih arhitektov in konzervatorjev Tržaške pokrajine, muzejem Revoltella – galerijo moderne umetnosti iz Trsta in Oddelkom za kulturo tržaške občine, je zasnovala in kurirala Arianna Callocchia. Za izvedbo razstave je zaslužno še podjetje Wärtsilä, ki izdeluje strojno opremo in ima tovarno…

Miljenko Licul
Grafični oblikovalec
Osrednja slovenska oblikovalska organizacija, Fundacija Brumen, je v sodelovanju z Narodno galerijo pripravila razstavo del enega najvidnejših slovenskih ustvarjalcev, grafičnega oblikovalca Miljenka Licula. V obrazložitvi Prešernove nagrade za življenjsko delo, ki jo je Miljenko Licul prejel leta 2008, je zapisano, da »je eden tistih avtorjev, ki je pomagal v strogo modernistični slog grafičnega oblikovanja sedemdesetih let vpeljati drugačno, poetsko govorico, ne da bi pri tem zanikal vsebinske in historične prvine naloge ... Je oblikovalec, s katerim si je slovensko grafično oblikovanje utrdilo mednarodno veljavo.« Razstava, ki prikazuje Liculov pretanjen pristop k oblikovanju,…

Ne več Ne manj
Arhitekturni simpozij v MAO
Letošnji arhitekturni simpozij v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje bo namenjen raziskovanju manevrskega prostora sodobnih arhitekturnih praks. V času, ko navzočnost arhitekture presega vsakdanjik in hkrati izgublja pomen, je zelo pomembno ponovno določiti razpon delovanja, ki arhitekturi dejansko pripada. Kaj je nič več in nič manj? Katere temeljne dobrine, ki jih ni mogoče skrčiti, lahko in mora arhitektura zajeti, da bi kar najbolje prispevala k oblikovanju našega sveta? Katerim vidikom svojega domnevnega bistva se lahko arhitektura odpove in katere mora za vsako ceno braniti? Na simpoziju, ki ga MAO organizira skupaj z zavodom Ark in Fakulteto za arhitekturo, bodo sodelovali…