V juliju 2002 je britanska stanovska organizacija RIBA (Royal Institute of British Architects) pri Univerzi Zahodne Anglije (Universitiy of West England) naročila raziskavo, ki naj bi pokazala vzroke za neravnosvesje med prisotnostjo spolov v arhitekturnem poklicu, predvsem vzroke za stalno upadanje števila žensk v poklicu – arhitektk torej. Raziskovalna naloga je bila končana letos in je v celoti objavljena na spletnih straneh RIBA.
Delež žensk med študenti arhitekture v Britaniji se je od leta 1990 do 2003 povzpel s 27% na 38%, kljub temu pa je le 11% članstva RIBA žensk in to predstavlja delež, ki se že leta ni spremenil.
Raziskava je pokazala, da odločitev arhitektk, da zapustijo poklic ni povezana z njihovimi akademskimi in praktičnimi sposobnostmi ali slabo izbiro za nadaljevanje kariere. Za to tudi ni enega samega izstopajočega razloga. Prej gre za kombinacijo različnih faktorjev, ki pripeljejo do postopnega upadanja zaupanja vase in svoje sposobnosti. Ob prenehanju ukvarjanja z arhitekturo ženske prevzemajo različne dodatne zaposlitve, od varovanja otrok do dela v trgovini ali poučevanja, novinarstva, vodenja projektov, ukvarjanja z nepremičninami ipd.
Raziskovalna ekipa je ugotovila, da pravzaprav moški zapuščajo arhitekturni poklic iz enakih razlogov kot ženske, vendar se ženske za to odločijo prej.
Raziskava je pokazala, da je na splošno eden glavnih razlogov za odrekanje arhitekturnemu poklicu slaba praksa zaposlovanja, predvsem v birojih, ki so se razvijali brez ustreznega načrtovanja kadrovanja, s katerim bi organizirali rastočo strukturo zaposlenih. Primeri slabega kadrovskega načrtovanja se nanašajo na:
- neizkušene delodajalce, ki delujejo brez poznavanja zakonodaje o zaposlovanju
- delodajalce in zaposlene, ki se ne zavedajo lastnih pravic in obvez glede na zakonodajo
- zaposlovanje z neustreznimi pogodbami ali kar brez pogodb
- izgovore, da je tako neurejen status zaposlenih neizogibna posledica vpletenosti v sodobne gospodarske tokove
- zaradi bojazni za službo zaposleni ne izpostavijo lastnih pravic
- 'kultura nadur', v kateri trpijo vsi vpleteni in je posledica slabega načina dela, ki je pogosto privzgojen že v toku izobrazbe
RIBA se namerava na podlagi naročene raziskave temeljito spopasti s temi problemi. Poleg dobre ponudbe informacij o delovno pravni zakonodaji za svoje člane bo predstavila tudi modele dobre prakse zaposlovanja. Dokumenti in obrazci, s katerimi posluje RIBA, bodo po novem 'gender-free', enaki za ženske in moške.
Če malce špekuliramo, bi rezultati podobne analize pri nas znali biti zanimivi. Morda bi bili celo zelo podobni. Poklicna enakopravnost med spoloma pa verjetno ni pri vrhu seznama prioritetnih nalog naše nove zbornice. Zbornica za arhitekturo in prostor se bo po vsej verjetnosti še prej morala spopasti s problemi kot so: damping, problematični natečaji ter podobno.
Več:
>>RIBA
>>Why do women leave architecture? / besedilo raziskave
 na vrh

 |
 | The Royal Institute of British Architects (RIBA) has published the results of its research into the drop-out rate of women from architectural practice. This is the first research of its kind to have been completed. Carried out by the University of the West of England on behalf of the RIBA, the report found that a combination of factors, including poor employment practice, difficulties in maintaining skills and professional networks during career breaks and paternalistic attitudes, cause women to leave the profession.
>>RIBA
>>Why do women leave architecture? / besedilo raziskave





 |