Na Fakulteti za arhitekturo bodo v četrtek, 19. aprila ob 18.00 v Galeriji umetnik Marko Peljhan, režiser Sašo Podgoršek in umetnik/kustos Thomas Mulcaire predstavili priprave na zaključno fazo projekta Makrolab – postavitve modulov na Arktiki in Antarktiki. Priprave so potekale aprila lani na skrajnem severu Kanade v Nunavutu.
Makrolab je dolgoročen projekt – zasnovan je bil kot avtonomna komunikacijska raziskovalna delovno-bivanjska enota. Prvi Makrolab so postavili l. 1997 na razstavi sodobne umetnosti Documenta v Kasslu. Desest in več let kasneje se je Makrolab spreminjal in dobival nove tehnološke, okoljske in politične razsežnosti – postavili so ga v različnih okoljih (v Benetkah na Bienalu sodobne umetnosti 2003, v Avstraliji, na Finskem itd.). Tedanji cilj projekta Makrolab je bil postavitev stalnega umetniško-znanstveno-taktičnega medijskega laboratorija v edinem transnacionalnem svetovnem teritoriju – na Antarktiki. Cilj je bil kasneje dopolnjen z nasprotnim zemeljskim polom – Arktiko, oba pa bosta realizirana v letu 2007/08, ki je Mednarodno polarno leto. Povezava obeh polov ne bo le konceptualna, temveč tudi dejanska – vodila jo bo I-TASC, Interpolar Transnational Ars Science Constellation, v kateri sodelujejo umetniki, znanstveniki, inženirji in mnogi drugi.
Leta 2006 je ekipa Makrolaba z namenom raziskave okolja in priprav za instalacijo enote obiskala arktični teritorij v kanadskem Nunavutu ter pripravila uvajalni projekt Polar_Tangent, ki je vključeval delavnico in prezentacijo za lokalne prebivalce.
Pred kratkim se je s prvega 8-tedenskega obiska nasprotnega pola - Antarktkike vrnila ekipa I-TASC-a. Izvedli so prve raziskave okolja in testirali potencialni modul za izgradnjo enote,
Na predstavitvi bodo zkušnje predstavili Marko Peljhan – iniciator projekta, Sašo Podgoršek – filmski režiser in Thomas Mulcaire - vodja prve ekipe I-TASC na Anatarktiki.
Vabljeni!
Marko Peljhan
je umetnik in nagrajenec Prešernovega sklada za leto 2007. V projektih raziskuje odnose med znanostjo in umetnostjo.
L. 1992 je ustanovil Projekt Atol, l. 1995 tehnološko podružnico Pact Systems ter soustanovil Ljudmilo - Ljubljana. Od leta 1997 je koordinator projekta Makrolab in Insular Technologies. Od leta 1999 je bil vodja sedmih paraboličnih poletov v centru za urjenje astronavtov Jurij Gagarin v Zvezdnem mestu. Leta 2000 je prejel posebno nagrado za medijske umetnosti v centru za nove medije ZKM v Karlsruheju, leta 2001 skupaj s Carstenom Nicolaijem Golden Nica Prix na Ars Electronica v Linzu za projekt Polar. Leta 2004 je Makrolab dobil drugo nagrado Unesco Digital Media Art Award.
Marko Peljhan je sodeloval na mednarodnih razstavah kot so Documenta, Bienale sodone umetnosti v Benetkah, Gwangju Biennale v Koreji, v PS1 MOMA, na Manifesti in drugod.
Trenutno je gostujoči profesor za interdisciplinarne študije na Univerzi Santa Barbara v Kaliforniji, direktor Projekta Atol in sodirektor Interpolar Transnational Art Science Constellation.
>>www.makrolab.ljudmila.org
Sašo Podgoršek je filmski režiser. Njegovi filmi so Koza je preživela, Sladke sanje, plesni filmi, ki sta jih posnela skupaj s koreografom Iztokom Kovačem - ‘Dom svobode’, ‘Vrtoglavi ptič’ in ‘Kaj boš počel, ko prideš ven od tu?’ ter številni dokumentarci. Za filme je prejel mnogo nagrad na evropskih in svetovnih filmskih festivalih. Sodeluje s produkcijsko hiso Arxel Tribe, Iztokom Kovačem in njegovo skupino En-knap, z Mute Records, Ajax Studiom in ZRC SAZU-jem. Njegova zadnja filma, dokumentarec o turneji skupine Laibach v Združenih državah leta 2004, "Divided States of America", in zadnji film z Iztokom Kovačem ‘Kaj boš počel, ko prideš ven od tu?’, sta bila deležna odličnih kritik in prejela mnoge nagrade. Z Markom Peljhanom sodeluje od leta 2000 kot avtor celostne podobe Makrolaba in soavtor večkanalne instalacije na beneškem bienalu.
 na vrh

 |
 | Več:
>>www.makrolab.ljudmila.org







 |